Wednesday, March 5, 2014

Math Is Real Life: Cat Food Budgets

It's the first Wednesday of March which means it's time for our monthly linky - Math IS Real Life!!  If you want to see how the linky works, or just want other real world math ideas, check out our Pinterest Board of all the posts so that you can look back and find some great ideas and REAL pictures to use in your classroom!  

If you are linking up, please include the below picture AND a link back to all four of our blogs - feel free to use the 2nd image and the links listed below!

A monthly REAL WORLD math blog link-up hosted by

This month's Math IS Real Life focuses on a cute little furball who lives and reigns at my house.  

As I realized we were down to our very last few kernels of "crunchies", I knew I needed to get myself to the cat food store right away.  I tried to explain to Milo that his current eating habits DO cause a lot of waste, but he--in typical feline form--simply ignored me.

So I drove off to the store to invest in another stash of mealtime fun for Milo--both his "crunchies" at $28.00 bucks a bag AND his morning and evening "mushies" at approximately $0.50 per can.  Yes.  He is spoiled.  I know.

It got me to thinking about how much I spend on the animal per month for food, so I decided to do a little calculating.  First of all, he eats about 1/2 cup of crunchies per day which, as you can see, gives him about 72 servings per bag.

He also gets 1/3 of a can of mushies in the morning and another 1/3 in the evening.  This means he goes through 2/3 of a can per day--or 3 cans every 4 days.

I decided to present some of this information to my students to see if they could figure out Milo's monthly food bill and they had a blast!  I just typed up some of the information I gave you above and put it on a poster.  I made a few copies for fast finishers and let them take off.  They figured it out and had a great time doing some "real world" math!  I accepted several different answers because I did tell them to figure out "about" how much...and it was fun to see the variety of ways they solved it!

(The most common answers were about $23.20 cents per month--about $11.70 in crunchies and $11.50 in mushies)

MY CHALLENGE TO YOU!  Think of other "Real Life" math examples that YOUR kids might enjoy!  Blog about them if you are a blogger and link up next month!  If you are not a blogger and come up with great ideas to share, write them in the comments below so other teachers might benefit from your brilliance!  Thanks for stopping by...



  1. You have made me curious about how much I spend on my crazy mutt, Lou. I'll have to check it out. He is spoiled rotten and knows how to work the begging look.

    1. Aren't they PATHETIC? I was teasing my friend about her canine CARE... ;)

  2. Milo! I don't even want to calculate what we spend on Dozer! I know it is waaaaaaaaaay too much on him... but he is TOTALLY worth it!

    Jamie aka MissMathDork!