Wednesday, October 2, 2013

More "Real Life Math"--At the Orchard this time!

It's the first Wednesday of October which means it's time for our new linky - Math IS Real Life. August and September were super successful!  We've even created a Pinterest Board of all the posts that were linked up at the end of August!  We will continue to pin them each month to keep all of these AMAZING posts in one location!

If you are linking up, please include the below picture AND a link back to all four of our blogs - feel free to use the 2nd image and the links listed below!

A monthly REAL WORLD math blog link-up hosted by


If you have been following along the last few months, you know that I am a firm believer in helping students see that math is "real world" and that all the math they are learning has real application. This month my inspiration was the apple orchard as my family and I L-O-V-E fresh apples . . . especially honey crisps!
So when I walked into our local orchard to buy my first bag (too lazy to pick my own this day), I noticed all the handmade signs and prices and thought, "Shoot--I only have $20 . . . what can I get?"  Bingo!  A math problem!
Look at all the choices!  
OOOOOH . . .
And even more treats . . .

Here's what I was REALLY looking for!
So my question became one of "How will I spend my twenty dollars?"  I had planned on only buying honeycrisp apples, but now the choices seem far more complicated!  So--here's a great problem to present to your class!  In fact . . . grab a freebie to help out if you want!


No comments:

Post a Comment